
Lubisz świece zapachowe? Czym zazwyczaj kierujesz się przy ich wyborze? Pewnie zwracasz uwagę na aromat, który wypełni pomieszczenie oraz kształt i kolor, które mają pasować do wystroju wnętrza lub pozostałych dekoracji. Dla niektórych ważna jest wydajność świecy. Coraz bardziej świadomie podchodzimy też do kwestii bezpieczeństwa – niektóre świece mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i nasz stan. Jak znaleźć te najlepsze?
Coraz więcej osób, dokonując wyborów konsumenckich, decyduje się na produkty dobre dla zdrowia i dla środowiska. Świadomi zagrożeń, ale też korzyści, chcemy jeść nie tylko smaczną, ale też nieprzetworzoną żywność, używać kosmetyków o roślinnym składzie, nosić organiczną odzież. Dobrze czujemy się we wnętrzach zaprojektowanych z wykorzystaniem naturalnych materiałów; najbliższe otoczenie wpływa przecież na nasz dobrostan.
Świece zapachowe to często wybierany detal, który nie tylko dekoruje wyglądem, ale sprawia, że w pomieszczeniu unosi się przyjemny aromat. W sklepach znajdziemy ogromny wybór świec różnego pochodzenia. Online czy na różnego rodzaju targach dostępne są także produkty hand made robione przez pasjonatów, a coraz częściej słyszymy o samodzielnym wyrobie świec z gotowych półproduktów. Nic dziwnego, że szukamy innych rozwiązań! Nie ma nic gorszego niż nieodpowiednie kompozycje zapachowe – u niektórych świece dosłownie wywołują ból głowy. Nie ukrywa się już także, że niektóre rodzaje powszechnie stosowanych wosków mogą wypełniać domy toksycznymi i rakotwórczymi oparami.
Jak wybrać bezpieczne świece zapachowe?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie świece zapachowe są bezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich), upewnij się, że:
▪ posiadają pełną certyfikację,
▪ są testowane laboratoryjnie,
▪ wykonano je z naturalnego wosku,
▪ woski pozyskano ze sprawdzonych upraw.
Świece naturalne z wosków pochodzących z certyfikowanych upraw to zawsze lepszy wybór niż produkty parafinowe, stearynowe czy też z wosków niewiadomego pochodzenia. Certyfikacja stanowi gwarancję jakości i potwierdzenie, że wyroby spełniają określone normami standardy. To z kolei jest możliwe tylko wtedy, gdy składniki wykorzystane do produkcji przeszły odpowiednie testy w laboratoriach. Testowanie pomaga też określić wydajność świec i ich trwałość, a przecież produkty dobieramy do wielkości pomieszczania – chcemy, żeby zapach wypełnił każdy kąt mieszkania, a jednocześnie nie był zbyt intensywny (i nie przyprawił nas o wspomniany już ból głowy).
Szukajmy informacji, z jakich dokładnie surowców zrobione są kupowane przez nas ozdoby. Kompozycje zapachowe dobiera się do konkretnego wosku. Ponadto dobrze, żeby pozostałe elementy, jak knot czy pojemnik, również były z pewnych materiałów: drewna, bawełny i szkła. Poza ich naturalnym pochodzeniem, mają też szlachetny wygląd i nawet minimalistycznie – zdobią.
Świece rzemieślnicze, ale certyfikowane!
A co ze świecami robionymi w domu? Niektóre ręczne wyroby są naprawdę piękne. Pasjonaci rękodzieła szukają inspiracji w przyrodzie i zatapiają w woskach różne elementy m.in. rośliny i suszone owoce (czasem niestety również plastikowe detale). Pamiętajmy jednak, że dekoracje tego typu wykorzystujemy na własny użytek i własną odpowiedzialność. Świece ręcznie robione to nie to samo, co rzemieślnicze produkty z certyfikatami, w przypadku których mamy gwarancję, że reakcje zachodzące podczas spalania surowców w żaden sposób nam nie zaszkodzą. Tylko sprawdzone i testowane wyroby przeznaczone są do sprzedaży i późniejszego, bezpiecznego użytkowania.